چوب بامبو 1

یکی از کاربردی‌ترین انواع چوب در صنایع مرتبط، چوب بامبو است. این چوب با استحکام بسیار بالا، می‌تواند در حوزه‌های مختلفی استفاده شود. کیفیت چوب بامبو، سبک بودن آن و رنگ زیبایی که دارد، نظر هر سازنده‌ای را به خودش جلب می‌کند. در این میان آشنایی با جزییات، ویژگی‌ها و کاربردهای این چوب، تاثیر زیادی در انتخاب نهایی دارد. شما به راحتی می‌توانید با مطالعه این مقاله در پایان، به خوبی از چوب بامبو و ویژگی‌های آن آگاه شوید.

تا پایان همراه ما باشید، تا هر چیزی که باید از بامبو بدانید را بررسی کنیم.

چوب بامبو چیست؟

بامبو یک نوع چوب است که از خانواده‌ی گیاهان بامبوییده (Bamboo) به شمار می‌رود. این گیاه در مناطق گرمسیری و معتدل مانند آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی رشد می‌کند. این چوب از نظر ساختار و خواص فیزیکی، به دلیل ویژگی‌های خاصی مثل رشد سریع، خواص مکانیکی مطلوب، وزن سبک و انعطاف‌پذیری عالی، برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  شما می‌توانید از این چوب در صنایع مختلفی مانند مبلمان سازی، ساختمان ‌سازی، تولید سازه‌های چوبی، ساخت ابزارهای کشاورزی و صنعتی، تولید کاغذ، تزیینات فضای داخلی و خارجی یا لوازم آشپزخانه استفاده می‌شود.  این چوب به دلیل سرعت رشد بالا و توانایی بازیافت، به عنوان یک جایگزین پایدار و سبز برای چوب‌های سنتی مورد توجه قرار می گیرد. یادتان باشد که چوب بامبو به بهترین شکل ممکن می‌تواند فرم پذیری داشته باشد و استحکام عالی در حد استفاده در صنایع راه سازی و پل سازی ارائه کند.

چوب بامبو

مزایای استفاده از بامبو در صنایع مختلف

استفاده از بامبو در صنایع مختلف به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد آن، مزایای زیادی دارد. آگاهی از مزایای استفاده از بامبو، کمک می‌کند تا انگیزه بالاتری برای انتخاب داشته باشید و از این متریال کاربردی استفاده کنید.

 1. سرعت رشد بالا: بامبو یکی از سریع‌ترین گیاهان رشد کننده است که می‌تواند در عرض چند سال به اندازه‌ی بالایی رشد کند. این ویژگی باعث می‌شود که بامبو به عنوان یک منبع چوب سبز و قابل تجدیدپذیر شناخته شود.
 2. مقاومت و استحکام بالا: این چوب به دلیل ترکیبات خاص خود دارای استحکام و مقاومت بسیار بالایی است. این ویژگی موجب شده است تا استفاده از این چوب در صنایع مختلف باشد. معمولا به دلیل مقاومت مطلوب، می‌توان این وسیله را برای استفاده‌های مختلفی انتخاب کرد.
 3. وزن سبک: بامبو به طور متوسط سبک‌تر از چوب‌های سنتی است. همین ویژگی می‌تواند در انتخاب مطلوب برای هر نوع وسیله دکوراتیو، صنعتی و … فوق‌العاده باشد.
 4. انعطاف ‌پذیری: این چوب انعطاف ‌پذیری مطلوبی دارد. همین موضوع موجب می‌شود تا ضربه‌ها و فشارهای مختلف به چوب منتقل نگردد و حالت پذیری آن مختل نشود.
 5. زیبایی بصری و ظاهر طبیعی: بامبو دارای زیبایی طبیعی بسیار زیادی است. جذابیت بصری این چوب تاحدی است که معمولا در حوزه‌های مختلف و صنایع تولیدی اکسسوری های دکوراتیو مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 6. پایداری زیست محیطی: استفاده از بامبو به عنوان یک منبع چوبی تجدید پذیر، باعث کاهش فشار بر منابع طبیعی می‌شود و همین موضوع زمینه ساز توسعه پایدار است.

چوب بامبو

کاربرد چوب بامبو

چوب بامبو به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد و متنوعی که دارد، در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از کاربردهای اصلی این چوب می‌توان به این موارد اشاره کرد.

 1. صنایع تولیدی مبلمان: بامبو به عنوان یک جایگزین سبک و مقاوم برای چوب‌های سنتی در ساخت مبلمان استفاده می‌شود. مبلمان بامبو معمولاً در طراحی‌های مدرن و طبیعی مورد توجه قرار می‌گیرد. به کار بردن چوب بامبو با کم‌ترین هزینه می‌تواند بیشترین کاربرد را ایجاد کند.
 2. ساختمان ‌سازی: در برخی مناطق، بامبو به عنوان یک جایگزین سبک و کم هزینه برای چوب در ساختمان‌های موقت یا ساختمان‌های سبک استفاده می‌شود. همچنین، برای ساخت بعضی از اجزای داخلی ساختمان‌ها، می‌توان از بامبو کمک گرفت.
 3. لوازم دکوراتیو: زیبایی و جذابیت بصری بامبو تا حدی است که در ساخت انواع لوازم دکوراتیو و اکسسوری از آن استفاده می‌شود. این چوب به بهترین شکل، نیاز شما به زیبایی بصری را پاسخ می‌دهد.
 4. صنایع کشاورزی: بامبو برای ساخت ابزارهای کشاورزی استفاده می‌شود. چوب بامبو به جهت دارا بودن کیفیت مطلوب و استحکام زیاد، گزینه خوبی برای ابزار آلات کشاورزی است.
 5. صنایع غذایی: در برخی مناطق، بامبو برای ساخت وسایل نگهداری و بسته‌بندی مواد غذایی مانند سبدها، جعبه‌ها، ظروف و غیره استفاده می‌شود.
 6. مصارف خاص: بامبو به عنوان یک جایگزین مناسب برای چوب در مصارف خاصی مانند ساخت سازه‌های آکوستیک، سازه‌های موسیقی، اسکله‌ها و… استفاده می‌شود.

تاثیرات چوب بامبو در توسعه پایدار چیست؟

استفاده از چوب بامبو در توسعه پایدار، نکته مهم و مورد توجهی است. شما می‌توانید با خیال آسوده اثرات مطلوب این چوب در طراحی طبیعت را تجربه کنید. بامبو به عنوان یک منبع چوبی قابل تجدید پذیر شناخته می‌شود، زیرا این گیاه با سرعت بالایی رشد می‌کند و می‌تواند در عرض چند سال به اندازه کافی رشد کرده و به بهره برداری برسد.

 استفاده از بامبو به عنوان یک جایگزین برای سایر چوب‌ها، می‌تواند ریسک آسیب به جنگل را کاهش دهد.  رشد سریع بامبو باعث جذب دی‌اکسید کربن از هوا می‌شود و زمینه ساز تولید اکسیژن می‌شود. همین موضوع می‌تواند به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای کمک کند. چوب بامبو به عنوان یک منبع درآمد عالی در برخی نواحی شناخته می‌شود.

محصولات ساخته شده از چوب بامبو دارای مقاومت بالایی هستند و عمر طولانی دارند. به همین دلیل می‌توان مدت زمان طولانی از آن ها استفاده کرد. چوب بامبوبه عنوان یک جایگزین سبک وزن برای چوب در ساختمان‌ها شناخته می‌شود. این مدل چوب می‌تواند به کاهش مصرف انرژی مربوط به حمل و نقل و انرژی مصرفی در ساختمان‌ها کمک کند. به طور کلی، استفاده از چوب بامبو می‌تواند به توسعه پایدار اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی کمک کرد. همین موضوع موجب شده است تا چوب بامبو تبدیل به یک چوب با طراحی پایدار باشد.

چوب بامبو

چه لوازمی میتوان با چوب بامبو ساخت

استفاده از چوب بامبو در تولید محصولات مختلف بسیار رایج است. صنعت مبلمان یکی از اصلی‌ترین صنایعی است که برای ساخت آن می‌توان از چوب بامبو استفاده کرد. از این چوب می‌توان مبلمان  فضای داخلی و فضای خارجی ساخت. به علت خواص چوب بامبو در جذب صوت، می‌توان از این متریال در ساخت پنل‌ها و سازه‌های آکوستیک استفاده کرد.

ساخت وسایل آشپزخانه مانند تخته‌های برش، کارد و قاشق‌ها از چوب بامبو، یکی دیگر از ایده‌هایی است که می‌توانید از آن استفاده کنید. شاید جالب باشد که بدانید از بامبو برای ساخت برخی از آلات موسیقی مانند فلوت، سازهای پرکاشن و غیره استفاده کرد. چوب بامبو در ابزار آلات کشاورزی نیز کاربرد دارد و می‌توانید با تکیه بر استحکام و قوی بودن این نوع چوب، یک ساختار بی عیب و نقص را شاهد باشید. گاهی از این نوع چوب می‌توان در ساخت لوازم تزیینی، ظروف مختلف و … استفاده کرد.

 

مراقبت از چوب بامبو (نکات)

در این‌جا که اطلاعاتی از چیستی چوب بامبو ارائه کردیم و در خصوص کاربردهای آن جزییاتی را مرور کردیم، بهتر است بدانید که نحوه مراقبت از این چوب چگونه است و چطور می‌توانید از لوازم با چوب بامبو، نگهداری کنید. برای پاک کردن چوب بامبو، باید از محلول‌ آب و مایع ظرفشویی خودداری کنید و تنها به وسیله آب گرم و صابون نرم آن را تمیز کنید.

برای نگهداری و حفظ زیبایی چوب بامبو، می‌توانید از روغن چوبی طبیعی استفاده کنید تا بامبو دچار خشکی و شکنندگی نشود. میزان رطوبت مورد نیاز این چوب محدود است و باید حتما براساس همین موضوع، محیطی مناسب را برای نگهداری از آن انتخاب کنید. برای تمیز کردن چوب بامبو از برسی با سر نرم استفاده کنید تا موجب خراشیدگی سطح این چوب نشده و سیقلی بودن سطح بامبو را حفظ کنید. یادتان باشد که چوب بامبو به تغییرات دمایی حساس است، بنابراین باید از قرار گرفتن در معرض حرارت یا سرما، پیشگیری کنید.

رستا چوب نوین تولید کننده انواع فینگر جوینت ، ورق تمام چوب مانند چوب ضد آب و نیز  ترموود ، پلی وود و پلای وود است. برای خرید هر کدام از محصولات ما می توانید با ما در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *