چوب سف

سال‌هاست که چوب، نقش بسیار پررنگی در دکوراسیون داخلی، ساخت‌ و ساز و صنعت ایفا می‌کند. چوب نشانی از گرمی طبیعت است و ردپای زیبایی‌اش در خانه‌های ما دیده می‌شود. این روزها بازار چوب جهانی، میزبان شگفتی از رنگ، جنس و طرح چوب‌هایی است که هرکدام به شکلی خاص و جذاب خودشان را نشان می‌دهند.

 شناخت انواع چوب و کاربرد آن کمک می‌کند تا انتخاب، هوشمندانه تری را رقم بزندی. چوب سفید به عنوان بهترین گزینه در حوزه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. چوب سفید با ظاهری به رنگ روشن در تولید لوازم چوبی و صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این چوب اغلب در صنعت مبلمان استفاده می‌شود. اما به چه چوبی، چوب سفید گفته می‌شود؟ ابتدا باید بدانید که ما با یک نوع چوب روبه‌رو نیستیم، بلکه این چوب در سراسر دنیا، انواع متفاوتی دارد.

 در ادامه این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که چوب سفید چیست و چه کاربردهایی دارد؟

چوب سفید چیست؟

قطعا برای شما هم جالب است که بدانید چوب سفید چیست. این نوع چوب، یکی از پرکاربردترین چوب هایی است که از درختان نواحی مختلف دنیا گرفته می‌شود. در ایران، این چوب از درختان زیبای صنوبر در جنگل‌های شمال کشور بدست می‌آید و به همین دلیل، با حذف هزینه‌های سنگین گمرک و حمل و… مقرون به صرفه و بسیار کاربردی است.

استفاده از این چوب در ایران بسیار اقتصادی است. همین موضوع موجب شده است تا در حوزه های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. همچنین چوب  روسی که خواستگاه آن درختان راش و بلوط روسی هستند، در صنعت مبلمان و صنایع چوبی کاربرد زیادی دارد و از روسیه وارد ایران می‌شود. نزدیکی روسیه و در دسترس بودن آن، یکی دیگر از دلایل محبوبیت چوب روسی است.

ویژگی‌های چوب سفید

قطعا برای شما هم جالب است که در خصوص ویژگی های این چوب بیشتر بدانید و جزییات آن را درک کنید. این چوب به شدت می‌تواند در حوزه دکوراسیون و مبلمان کاربردی باشد. همه چوب‌های سفید ویژگی‌های مشترکی دارند که باعث شده، کاربری نسبتا یکسانی نیز داشته باشند. رنگ آن‌ها روشن است و استحکام مناسبی در برابر فشار دارند. معمولا از نظر وزن، شاهد وزن بسیار سبکی در این چوب ها هستیم. اغلب چوب‌های روسی، گره‌های زیادی دارند که می‌توان از این ویژگی به‌عنوان یکی از معایب این چوب نام برد.

وزن مناسب چوب سفید

با درک عمیق از مزایای استفاده از این چوب ، می‌توانید تصمیم هوشمندانه تری بگیرید و انتخاب‌تان دقیق‌تر باشد. به عنوان مزایای استفاده از این چوب ، باید به وزن کم آن اشاره کرد. اگر اهل سازه‌های ساختمانی چوبی باشید، قطعا می‌دانید این چه نعمت بسیار بزرگی است و می‌تواند اثرات بسیار چشم گیری بر روی نتیجه نهایی انتخاب‌ان داشته باشد.

قیمت اقتصادی چوب سفید

قیمت مناسب چوب سفید از انواع مقرون به صرفه چوب است. قطعا بارها هزینه سنگین سازه‌های چوبی توجه‌تان را جلب کرده است. دسترسی مناسب و آسان به این چوب باعث شده است تا محدودیت‌های هزینه‌ای مانع دسترسی به آن نشود. به همین دلیل این چوب در صنعت مبلمان جایگاه ویژه‌ای دارد. استفاده از این چوب در صنعت ساخت و ساز رایج است. چرا که می‌تواند نتیجه مطلوب‌تری داشته باشد و به دلیل قیمت مقرون به صرفه، نتیجه استفاده از آن بسیار کم هزینه  و اقتصادی باشد.

چوب سفید

پرداخت آسان و رنگ پذیری چوب سفید

این چوب بافت نرمی دارد، به همین خاطر برای پرداخت کار بسیار راحتی در پیش دارید. همچنین الیاف این چوب قابلیت جذب عمیق رنگ را دارد و همین ویژگی، باعث شده چوب ظاهر زیباتری داشته باشد و دیرتر نیاز به تعمیر و تعویض پیدا کند.

طراحی پایدار چوب سفید

 آسیب بسیار کم به محیط زیست و درختانی که چوب سفید از آن‌ها ساخته می‌شود، اهمیت بالایی در توسعه پایدار دارد. چرا که دغدغه محیط زیستی در تامین مجدد این نوع چوب بسیار اندک است و معمولا منابع چوب سفید، رشد بالایی دارند. به همین دلیل می‌توان آن را در دسته بندی منابع تجدید پذیر در نظر گرفت. شاید جالب باشد که بدانید این نوع چوب به وفور یافت می‌شود و رشد زیادی دارد. همین موضوع باعث محبوبیت چوب سفید برای صنایع و کاغذسازی شده است. چرا که بعد از قطع، درخت مجدد رشد می‌کند و در بازه زمانی کوتاه، بلند می‌ شود و منبع غنی از الوار برای ما فراهم خواهد کرد.

برش آسان و تراکم مناسب چوب سفید

سهولت و سادگی در کار، یکی از مهم‌ترین پارامترهایی است که معمولا مدنظر قرار می‌گیرد. اگر اهل کارهای نجاری باشید، خوب می‌دانید که چوب‌های سخت که تراکم بالایی دارند، باعث دشواری کار شما می‌شوند. چوب سفید از جمله چوب‌هایی است با بافت نرم خود می‌تواند به بهترین شکل ممکن برش خورده و بدون آسیب به ابزار آلات شما یا صرف انرژی بالا برای برش و اره کاری یا سمباده، یک نتیجه عالی را ارائه کند. همین موضوع موجب کاهش حجم خستگی شده و راندمان‌تان را افزایش می‌دهد.

معایب چوب سفید

آگاهی از معایب چوب سفید،‌ به شما کمک می‌کند تا بتوانید نگاهی عمیق و هوشمندانه را تجربه کنید. قطعا هر زیبایی، زشتی هم دارد! هر مزایایی، دارای اندکی معایب است. برای شناخت بیشتر چوب سفید، باید با معایب آن نیز آشنا باشید که در انتخاب خود، بهترین را برگزینید. در این بخش به بررسی دقیق معایب چوب سفید می‌پردازیم تا هوشمندانه‌تر تصمیم بگیرید.

1. گره‌های زیاد

وجود گره در بافت چوب کاملا طبیعی است. مشکل زمانی ایجاد می‌شود که چوب پر از گره باشد. چوب سفید، اغلب گره های زیادی دارد و این موضوع، باعث سخت شدن کار نجاری می‌شود. تراکم ناحیه گره، با نواحی دیگر چوب، متفاوت است و استفاده از چوب پر گره، ممکن است باعث تاب خوردگی چوب شود. به همین خاطر نجاران باید قسمتی از الوار را انتخاب کنند که گره‌های کم‌تری داشته باشد. معمولا گره بخش آسیب پذیری در چوب ایجاد می‌کند که برش آن نیز چالش برانگیز است.

2. جذب بالا در چوب

همان‌قدر که جاذب بودن ویژگی مثبتی در چوب سفید است، به همان میزان معایب محسوب می‌شود. جذب زیاد چوب باعث می‌شود نیاز به استفاده از حجم بیشتری رنگ یا وارنیش داشته باشید. همچنین این چوب آب و رطوبت دوست است. به واسطه جذب زیاد، بیشتر رطوبت می‌کشد و مناسب نواحی مرطوب و شرجی نیست. البته که با استفاده حرفه‌ای از عایق‌های رطوبتی، می‌توان از این چوب در برابر رطوبت محافظت کرد، اما به هر حال می‌توان جذب بالا را به عنوان یکی از معایب چوب سفید دانست.

چوب سفید

3. پوسیدگی

احتمال ایجاد پوسیدگی در چوب سفید بسیار بالاست. به همین دلیل بهتر است از این چوب در ساخت محصولات داخل ساختمانی استفاده شود. معمولا زمانی که از چوب سفید استفاده می‌گردد، لازم است تا عایق بندی حرفه‌ای انجام شود تا بتوانید به بهترین شکل ممکن از آن تجربه مطلوبی کسب کنید. این چوب برای نواحی شمالی، گزینه مناسبی نیست. چرا که ریسک تخریب، پوسیدگی و ازبین رفتن آن بالا است.

کاربرد چوب سفید

از چوب سفید در حوزه ‌های مختلفی استفاده می‌شود. این چوب به دلیل طراوت مطلوب و سبکی، مناسب برای ساخت مبلمان، کارهای نجاری دکوراسیون داخلی، کارهای صنعتی خاص و همچنین مصارف ساختمانی است. شما به راحتی می‌توانید از این نوع چوب در حوزه های مختلفی استفاده کنید و بیشترین کاربرد را در صنایع مختلف تجربه کنید. چوب سفید به عنوان یک چوب نسبتا نرم و سفید شناخته می‌شود که می‌تواند به بهترنی شکل ممکن در منبت، معرق و هنرهای مربوط به چوب استفاده شود.

رستا چوب نوین تولید کننده انواع فینگر جوینت ، ورق تمام چوب مانند چوب ضد آب و نیز  ترموود ، پلی وود و پلای وود است. برای خرید هر کدام از محصولات ما می توانید با ما در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *