دوبل چوبی

امروزه استفاده از وسایل چوبی موردتوجه اغلب افراد قرار گرفته است. بیشتر مردم برای دکوراسیون خود از وسایل تمام چوبی یا وسایلی که ترکیبات چوبی دارند استفاده می‌کنند. محصولات چوبی از ورقه‌های چوبی بسیار باکیفیت مانند فینگر جوینت ساخته شده‌اند.

این ورقه‌ها با توجه ‌به محصولی که قرار است ساخته شود برش داده شده و سپس با توجه ‌به الگو با روش‌های مختلف به یکدیگر متصل می‌شوند. راه‌های زیادی برای اتصال قطعات چوب به یکدیگر وجود دارد. یکی از روش‌های اتصالات قطعات چوبی به هم استفاده از دوبل چوبی است.

دوبل چوبی نوعی پین یا میله چوبی است. این میله‌های چوبی در ابعاد کوچکی ساخته می‌شوند. از آن برای اتصال قطعات چوب استفاده می‌کنند. به این صورت که ابتدا حفره‌ای به‌اندازه قطر پین چوبی حفر کرده و سپس این میله چوبی را در حفره می‌کوبند.

این مدل انواع مختلفی داشته و برخی آن‌ها شیاردار و برخی بدون شیار هستند. برای استفاده راحت‌تر بهتر است از نوع شیاردار آن استفاده شود. در ادامه قصد داریم در مورد پاسخ این پرسش که دوبل چوبی چیست و چه کاربردی دارد بیشتر صحبت کنیم. پس برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پاسخ این پرسش تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

دوبل چوبی چیست؟

پین چوبی به‌طورکلی میله‌ای استوانه‌ای ‌شکل بوده و از جنس چوب است. این میله چوبی در قطرهای کوچک بین ۶ الی ۱۲ میلی‌متر و تقریباً به طول ۳ الی ۵ سانتی‌متر ساخته می‌شود. این یک نوع از اتصالات کلاسیک چوبی بوده و در نجاری برای تقویت اتصالات به کار می‌رود و معمولاً دارای شیارهای موازی یا مارپیچ است.

این شیارها به پین چوبی کمک می‌کند تا در هنگام کوبیده شدن در سوراخ‌ها چسب چوب و هوای داخل سوراخ و شیارها به بیرون رانده شود و کاملاً در انتهای سوراخ قرار گیرد. اگر این شیارها روی پین چوبی وجود نداشته باشند به علت قرارگیری هوا، چسب چوب در انتهای سوراخ پین به‌خوبی کوبیده نمی‌شود و اتصالی نامطلوب خواهیم داشت.

دوبل چوب‌هایی که کیفیت بالایی دارند دارای پخ در دوسر خود هستند که به پین‌های چوبی به هدایت بهتر و جاافتادن راحت‌تر کمک زیادی می‌کند. قطر پین و سوراخ تا مقدار زیادی به هم نزدیک هستند و اگر در دوسر آن پخ قرار نداشته باشد فرایند کوبیدن پین چوبی در سوراخ تا حدودی سخت‌تر خواهد بود. این پین کلاسیک چوبی کمک می‌کند تا اتصالات محکمی ایجاد کنید. البته باید به کیفیت نوع خریداری شده دقت کنید تا در هنگام اتصال دچار مشکل نشوید.

دوبل چوبی

ویژگی‌های دوبل چوبی

همان‌طور که گفته شد پین‌های چوبی کوچکی هستند که در ایجاد اتصالات قوی کمک می‌کند. برای استفاده از این پین‌های چوبی نیاز به استفاده از هیچ‌گونه ابزاری نیست. یعنی شما با استفاده از آن احتیاجی ندارید از میخ و پیچ‌گوشتی استفاده کنید و به همین دلیل در هنگام کار کردن خطر آسیب توسط وسیله‌ها به حداقل ممکن می‌رسد. استفاده از آن به زیبایی ظاهر کار نیز کمک زیادی می‌کند و در انتهای کار شما نیاز ندارید تا نواقص کار خود را پنهان کنید. دوبل چوبی مزیت‌های زیادی دارد که در ادامه چند مورد از مهم‌ترین مزیت‌های آن آورده شده است.

ایجاد اتصالات قوی

پین‌های چوبی به دلیل ساختاری که دارند اتصالاتی بسیار قوی ایجاد می‌کنند و در جای خود ثابت و محکم هستند. بهتر است از مدل های شیاردار برای کار خود استفاده کنید؛ زیرا این دسته از اتصالات محکم‌تری نسبت به سایر پین‌های چوبی ایجاد می‌کنند.

نصب آسان و راحت

استفاده از آن بسیار راحت بوده و با کمترین توان می‌توان به کمک این میله‌های چوبی اتصالاتی قوی ایجاد کرد. قبل از استفاده از این پین‌های چوبی باید حفره‌ای که قرار است دوبل چوبی در آن کوبیده شود به‌اندازه قطر میله حفر شود. بعد آن را داخل سوراخ کوبیده و قطعه مکمل را به آن وصل کنید. به‌طورکلی از دوبل‌های چوبی در زاویه ۹۰ یا ۱۸۰ درجه استفاده می‌شود. دوبل‌های چوبی همچنین در سازه‌های بتنی و فلزی به کار می‌روند.

دوبل چوبی

کاربرد دوبل چوبی

دوبل چوبی یکی از مهم‌ترین ابزارها در صنایع چوبی است. این میله‌های کوچک چوبی از ضروری‌ترین وسایل و ترکیبات برای اتصال دو قطعه چوب به یکدیگر هستند. برای اتصال دو قطعه چوب به یکدیگر توسط آن ابتدا باید حفره‌هایی را در آن به قطر پین‌های چوبی ایجاد کرده و سپس به‌وسیله یک پین چوبی دو میله را به هم متصل کنید. این کار موجب می‌شود که یک اتصال بسیار محکم بین دوتکه چوب ایجاد شود به صورتی که از تمامی روش‌های اتصال قبلی محکم‌تر بوده است.

دوبل چوبی همچنین می‌تواند اجسام فلزی و بتنی را به‌خوبی به یکدیگر متصل کند. این پین چوبی در اتصال اجسام کاربرد بسیار مهمی دارد و یکی از پرطرف‌دارترین نحوه اتصالات در صنایع چوبی است.

دوبل چوبی نوعی پین چوبی بوده و به اتصال قطعات چوب به یکدیگر نقش دارد. این متریال یکی از پرکاربردترین نوع اتصال در صنعت چوب است. دوبل چوبی مزیت‌های زیادی دارند. دو مورد از مهم‌ترین مزیت‌های این پین‌های چوبی اتصال محکم و استفاده آسان از آن است. نحوه استفاده از این روش بسیار آسان بوده و به این صورت است که شما ابتدا باید حفره را به‌اندازه قطر دوبل چوبی در چوب یا دیوار ایجاد کرده و سپس پین‌های چوبی را در آن بکوبید.

یکی از بهترین انواع دوبل چوبی نوع شیاردار آن است. شیارهایی که در این پین‌ها وجود دارد کمک می‌کند تا هوا و چسب اضافه در انتهای سوراخ خارج شود و میله در ته سوراخ محکم شود. همچنین توجه داشته باشید که دوبل چوبی که خریداری کرده‌اید در ابتدا و انتهای خود پخ داشته باشند؛ زیرا حفره‌های ایجاد شده و فطر میله تقریباً به یک اندازه بوده و در صورت نبود پخ دوبل چوبی به‌سختی وارد سوراخ می‌شود. در اغلب مواقع برای زاویه‌های ۹۰ درجه و ۱۸۰ درجه از این روش اتصال استفاده می‌شود.

دوبل چوبی یکی از محکم‌ترین اتصالات بوده و حتی برای اتصال بین اجسام دیگر نیز قابل‌استفاده است. پین‌های چوبی پس از اتصال به‌خوبی در جای خود محکم شده و ثابت می‌مانند. درنهایت شما می‌توانید دوبل چوبی مدنظر خود را با اطمینان کامل از سایت رستا چوب نوین سفارش دهید و از خرید خود لذت ببرید.

ما در رستا چوب نوین ضمن تولید انواع دوبل چوبی در سایزهای مختلف، قادر به تولید انواع ورق ام دی اف، نئوپان، فیبر چوبی، بیسکویتی و فینگر جوینت نیز هستیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *