علت تاب برداشتن چوب فینگر جوینت چیست

علت تاب برداشتن چوب فینگر جوینت چیست؟

اگر تولید کننده یا وارد کننده محصولات چوبی هستید، ممکن است شنیده باشید که سطح رطوبت و رطوبت هوا می تواند بر شکل و یکپارچگی چوب تأثیر بگذارد و باعث تاب برداشتن چوب فینگر جوینت و هر چوب دیگری می شود.

چوب تاب خورده می تواند برای برخی از محصولات، مشکل جدی ایجاد کند و در نتیجه شکایات مشتریان و عودت محصولات را به همراه داشته باشد. بنابراین برای جلوگیری از تاب برداشتن چوب فینگر جوینت، لازم است که ابتدا با علت تاب برداشتن چوب آشنا شوید و روش های از بین بردن آن را بشناسید.

در ادامه این بخش، به طور مفصل در رابطه با علت تاب برداشتن چوب فینگر جوینت و روش رفع این مشکل صحبت کرده ایم.

تاب برداشتن چوب فینگر جوینت

تاب برداشتن چوب چیست؟

تاب برداشتن چوب فینگر جوینت، به معنی تغییر شکل در چوب است و زمانی رخ می ‌دهد که میزان رطوبت قسمت‌ های مختلف یک قطعه چوب به‌ طور ناهموار تغییر کند. همانطور که می دانید چوب طبیعی دارای مقداری رطوبت طبیعی است و وقتی در فرآیند خشک کردن چوب فینگر جوینت، یک قسمت از تخته چوبی سریعتر از قسمت دیگر خشک می شود، قسمت خشکتر سریعتر جمع می شود و باعث ایجاد فشار می شود که ممکن است شکل چوب را تغییر داده و باعث تاب برداشتن چوب شود و باعث می شود تا یک پانل چوب فینگر جوینت که قرار بود صاف باشد، از یک یا چند قسمت، خم شده و تاب بردارد.

بنابراین، می توان اینطور گفت که دلیل اصلی تاب برداشتن چوب فینگر جوینت و هر چوب طبیعی دیگری، به رابطه بین رطوبت و رطوبت نسبی هوای اطراف بستگی دارد. هنگامی که چوب دارای رطوبت نسبتاً بالایی باشد، در حین خشک شدن منقبض می شود تا زمانی که با رطوبت نسبی به تعادل برسد که گاهی به آن رطوبت تعادلی (EMC) می گویند.

برعکس، چوب با رطوبت نسبتاً کم، متورم می شود زیرا آب را از هوای اطراف جذب می کند تا به رطوبت تعادلی برسد. این رابطه مستقیم به پیش ‌بینی نحوه رفتار چوب در شرایط خاص کمک می ‌کند.

اگرچه تمام چوب به طور کلی به رطوبت تعادلی می رسند، اما روند این تنظیم می تواند ساعت ها، روزها، هفته ها یا ماه ها طول بکشد. عواملی که بر زمان لازم برای رسیدن چوب به رطوبت تعادلی تاثیر می گذارند عبارتند از:

 • اندازه قطعه چوب (تکه های ضخیم تر برای از دست دادن یا جذب رطوبت زمان بیشتری نیاز دارد)
 • پوشش (چوب پوشش داده شده بیشتر طول می کشد تا رطوبت از دست داده و یا رطوبت مورد نیاز را جذب کند)
 • دمای هوای محیط (هرچه دمای محیط گرمتر باشد زمان کمتری برای رسیدن چوب به رطوبت تعادلی نیاز است)

البته نکته ای که در این رابطه باید بدانید این است که دمای هوای محیط بر میزان تغییر رطوبت چوب تأثیر می‌گذارد، اما تأثیر قابل‌توجهی بر  رطوبت تعادلی چوب ندارد.

روش های جلوگیری از تاب برداشتن چوب فینگر جوینت

روش های جلوگیری از تاب برداشتن چوب فینگر جوینت

عوامل متعددی بر تاب خوردگی چوب تأثیر می‌گذارند که کنترل برخی از آنها آسان ‌تر از سایرین است. انواع مختلف تاب خوردگی نیز معمولاً توسط عوامل مختلفی ایجاد می شوند. در ادامه به برخی روش هایی که کمک می کند تاب برداشتن چوب فینگر جوینت را از بین ببرید، اشاره کردیم:

روش های مناسب نگهداری برای جلوگیری از تاب برداشتن چوب فینگر جوینت

نحوه انباشته کردن و ذخیره الوارها عامل اصلی تغییر آن با تنظیم رطوبت تعادلی است. برخی از بهترین شیوه ها برای چیدن و ذخیره سازی چوب عبارتند از:

 • تمام تخته ها و برچسب هایی که بین آنها در یک پشته قرار می گیرند باید ضخامت یکنواخت داشته باشند، به خصوص زمانی که در یک لایه قرار می گیرند.
 • برچسب ها باید صاف و به صورت عمودی تراز باشند.
 • توده الوار باید روی یک پایه صاف قرار گیرند.

قرار دادن وزنه های سنگین بر روی یک توده الوار انباشته نیز می تواند در جلوگیری از تاب برداشتن چوب مفید باشد. همچنین چوب به تهویه مناسب نیاز دارد که اگر فاصله گذاری مواد به بهترین نحو انجام شود، تمام سطوح در معرض هوا قرار می گیرند و امکان تاب برداشتن چوب به حداقل می رسد.

نکته بعدی که در رابطه با جلوگیری از تاب برداشتن چوب وجود دارد این است که الوارها را در مکانی تمیز، خنک، سایه دار و خشک نگهداری کنید. اگر چوب را در منطقه ای با رطوبت نسبی بالا (80 درصد یا بیشتر) ذخیره می کنید، مطمئن شوید که در موادی پیچیده شده است که در برابر بخار نفوذ ناپذیر است. این امر باعث می شود که چوب مقدار قابل توجهی از رطوبت را از هوای اطراف جذب نکند.

برای جلوگیری از تاب برداشتن چوب، چوب را به درستی خشک کنید

اگرچه فرآیند خشک کردن چوب معمولاً بر کج شدن و تاب برداشتن چوب تأثیر نمی گذارد، اما در محدود کردن سایر انواع تاب برداشتن چوب مهم است. به طور کلی، تمام چوب های خشک شده در کوره به رطوبت نسبی محیط خود سازگار می شوند.

مزایای اصلی خشک کردن کوره نسبت به خشک کردن طبیعی غیرفعال تر این است که خشک کردن چوب در کوره، فعالیت حشرات را متوقف می کند و شیره را در چوب های نرم رزینی تشکیل می دهد که به ویژه برای چوب مورد استفاده به عنوان مصالح ساختمانی مهم است.

کارشناسان روش های خاصی را برای خشک کردن چوب برای جلوگیری از تاب برداشتن توصیه می کنند، مانند:

 • اجازه ندهید الوارهای نیمه خشک به سرعت رطوبت خود را به دست آورند
 • الوار را خیلی آهسته خشک نکنید (انجام این کار می تواند هر گونه خمیدگی و سایر تاب خوردگی ها را بدتر کند)
 • الوار را بیش از حد خشک نکنید، که می تواند منجر به ترک خوردن، شکافتن و بررسی نهایی دانه شود
 • آب بندی انتهای چوب نیز می تواند به جلوگیری از تاب برداشتن چوب فینگر جوینت ناشی از خشک شدن ناهموار کمک کند. رطوبت، چوب معمولا 10 تا 12 برابر سریع ‌تر از انتهای آن خارج می شود تا از سطوح دیگر و بدون مهر و موم کردن انتهای تخته های چوبی، انتهای آن ها سریعتر از بقیه منقبض می شوند، که منجر به فشار بی موردی می شود که می تواند باعث تاب برداشتن چوب شود.
چگونه چوب فینگر جوینت کج را صاف کنیم؟
تاب برداشتن چوب فینگر جوینت

چگونه چوب فینگر جوینت کج را صاف کنیم؟ تاب برداشتن چوب فینگر جوینت و از بین بردن آن

اگرچه این کار آسان نیست، اما می توان تاب برداشتن چوب فینگر جوینت را از بین برد. ایده اصلی این است که رطوبت را به چوب برگردانید تا چوب به شکل اولیه خود بازگردد. به این ترتیب همانطور که الوار خشک می شود، مجبور به شکل خاصی می شود. در زیر چند روش برای از بین بردن تاب چوب فینگر جوینت را فهرست کرده ایم:

 • بر روی الوار اسپری کنید و اجازه دهید چوب آب را جذب کند. پس از انجام این کار، تخته را در موقعیت خود محکم کنید و اجازه دهید خشک شود. اکنون باید تاب چوب بسیار کمتر مشخص شود.
 • یک حوله مرطوب یا دستمال کاغذی بردارید و آن را روی قسمت تاب برداشته چوب قرار دهید. سپس یک اتو داغ روی حوله مرطوب بگذارید تا تخته بخار شود. این کار جذب رطوبت را تسریع کرده و الیاف چوب را سریعتر شل می کند. تخته را در جای خود محکم کنید و بگذارید خشک شود. در صورت لزوم اینکار را تکرار کنید.
 • ماشین اتو، دستگاهی است که مانند ماشین بخار عمل می کند با این تفاوت که فقط چوب را گرم می کند. معمولاً یک تکه چوب مرطوب روی سطح فلزی گرم شده قرار می گیرد که به الیاف چوب اجازه می دهد تا آرام شوند و به تدریج به حالت اولیه خود بازگردند.

 

تاب برداشتن چوب موضوعی است که همه افرادی که در صنعت چوب فعال هستند با آن مواجه هستند و خواهند داشت و بسیاری از تولیدکنندگان، از بین بردن و محدود کردن تاب برداشتن چوب را حیاتی می ‌دانند، به ‌ویژه زمانی که یکپارچگی ساختاری یا زیبایی ‌شناسی طراحی در محصول نهایی مهم است. عوامل زیادی وجود دارد که بر رفتار چوب به دلیل سازگاری با سطوح و محیط های مختلف دارای رطوبت، تأثیر می گذارد.

اما با دانستن این دلایل رایج و راه‌ های جلوگیری از تاب برداشتن چوب فینگر چوینت، بهتر می ‌توانید نحوه تغییر مواد چوب خود را پیش ‌بینی کنید و با چند تغییر کوچک در روش‌ های ذخیره‌ سازی چوب و همچنین کمی نبوغ در مواجهه با الوار کج، می توانید به راحتی مشکل تاب برداشتن چوب فینگر جوینت را حل کنید.

رستا چوب نوین، یکی از شرکت های معتبر و متخصص در زمینه تولید و فروش فینگر جوینت است که می توانید با مراجعه به سایت این شرکت، هر اطلاعاتی که نیاز دارید را در رابطه با فینگر جوینت کسب کرده و یک خرید امن و راحت داشته باشید.

انواع مختلف فینگر جوینت که در مجموعه رستا چوب نوین تولید و عرضه می شود عبارتند از :

راه‌های ارتباطی با شرکت رستا چوب نوین

شماره تلفن رستا چوب نوین:

آدرس رستا چوب نوین:

 • تهران، جاده خاوران، شهرک صنعتی ایوانکی، صنعت 11

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *