مزایای اتصال بیسکوئیتی در ورق های فینگرجوینت

اتصال بیسکوئیتی

وقتی صحبت از پروژه های نجاری و ساخت و ساز چوب می شود، روش های مختلفی برای اتصال دو تکه چوب وجود دارد. پیچ‌ ها، میخ ‌ها، تکنیک‌ های قدیمی با اسکنه و اره‌ های دستی و بسیاری تکنیک‌های دیگر وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. اتصال بیسکوئیتی نیز یکی از این روش هاست که کاربردهای مناسبی دارد.

در واقع، اتصالات بیسکویتی به عنوان یک راه سریع و آسان برای هم تراز نگه داشتن قطعات چسبنده به بهترین وجه عمل می کند و باعث افزایش کشش قابل توجهی به مفاصل استحکام می شود که در غیر این صورت ضعیف تر از آن هستند که به تنهایی بایستند.

برای اینکه اطلاعات بیشتری در رابطه با مزایا و کاربردهای اتصال بیسکوئیتی کسب کنید، حتما در ادامه این بخش با ما همراه بمانید.

اتصال بیسکوئیتی

اتصال بیسکوئیتی چیست؟ نحوه انجام اتصال بیسکوئیتی

اتصال بیسکویتی (biscuit joint) روشی برای نازک کاری است که شامل قرار دادن تراشه چوب فشرده (بیسکویت) در شکاف هایی است که در دو تکه چوب مربوطه، بریده شده اند. این بیسکویت بیضی شکل است و وقتی در مفصل پر از چسب قرار می گیرد، متورم می شود و مفصل در جای خود قفل می شود.

شکاف هایی که اتصالات بیسکویتی در آن قرار می گیرند توسط یک ابزار برقی به نام وصال بیسکویت (بیسکوئیت زن) بریده می شوند. این ابزار نجاری، دارای یک تیغه دایره ای کوچک است که در یک تخته فرو می رود و شکافی به شکل نیمه ماه بر جای می گذارد. هنگامی که یک اتصال بیسکوئیتی به دقت تراز می شود، امکان نازک کاری کاملاً پنهان را فراهم می کند.

 

به عبارت بهتر، اتصالات بیسکوئیتی را می توان به عنوان یک نسخه تقویت شده از اتصال لب به لب نیز در نظر گرفت. در این روش، یک بیسکویت با روکش چسب در شکافی که در هر دو تکه چوب بریده شده است وارد می شود. پس از قرار دادن اتصال بیسکوئیتی، دو تکه چوب به هم چسبیده می شوند تا چسب خشک شود. افزودن اتصال بیسکوئیتی، مفاصل ضعیف مانند اتصالات لبه را بسیار قوی تر می کند. به همین دلیل است که گفته می شود، اتصالات بیسکویتی یک اتصال عالی و مدرن برای نجاری است.

کاربرد اتصال بیسکوئیتی

کاربرد اتصال بیسکوئیتی

تکنیک اتصال بیسکوئیتی، در دهه 1950 توسعه یافت و با استفاده از آن، دو تکه چوب را در یک راستا قرار می دهند و اتصال نسبتاً محکمی برای نگه داشتن همه چیز در کنار هم ایجاد می کنند.

استفاده از اتصالات بیسکویت زمانی ایده آل است که سهولت، سرعت و قوام، مهمتر از استحکام باشد. استفاده از ابزارهای ساخت اتصال بیسکوئیتی آسان است و به نتایج ثابتی می رسد.

به عنوان مثال، اگر شخصی در حال ساخت یک قفسه کتاب یا کابینت باشد، می تواند به راحتی قفسه های ثابت و موازی را با استفاده از اتصال بیسکویتی چیدمان کند. با تراز کردن کناره کابینت و کشیدن خطوط مرجع در هر دو تخته، می توانند مکان بیسکویت ها را مشخص کنند.

برای قسمت های بالایی میزها، اتصالات بیسکویتی بین تخته ها بسیار سریعتر از اتصالات زبانه و شیار روی میز است. با پخش شدن چوب در امتداد لبه‌ های تخته‌ ها، بیسکویت ‌ها آن ‌ها را تراز می ‌کنند تا سطحی بسیار صاف بسازند که فقط به کمی سنباده زدن نیاز دارد.

همچنین، از اتصالات بیسکویتی اغلب برای اتصال ورق های تخته سه لا به یکدیگر در صنعت ساختمان استفاده می شود. آنها یک راه آسان برای برش های بزرگ بدون استفاده از تجهیزات گران قیمت یا ابزار برقی ارائه می دهند و از آنجایی که برای نگه داشتن اتصالات بیسکویتی به چسب یا میخ نیاز نیست، در صورت لزوم می توان آنها را به راحتی جدا کرد.

از دیگر کاربردهای اتصال بیسکوئیتی می توان به اتصال قطعات کار در زوایای 90 درجه اشاره کرد. همچنین این تکنیک برای اتصال تخته ها برای قفسه ها یا درهای کابینت، یا برای ایجاد مجموعه های قاب و پانل ایده آل است. اتصال بیسکویت نیز راه خوبی برای استحکام بخشیدن به مفاصل میتر است.

اتصال بیسکوئیتی در فینگرجوینت

مزایای اتصال بیسکوئیتی در فینگرجوینت

اتصالات بیسکویتی دارای مزایای آشکاری نسبت به روش های دیگر در پروژه های مناسب است. از مزایای اتصال بیسکوئیتی در فینگر جوینت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اگر وصال بیسکویت را در کارگاه خود داشته باشید، اتصال بیسکویت سریع و آسان است. اندازه گیری دقیق، برش سریع، کمی چسب، چند گیره و کار انجام شده است. اندازه گیری دقیق، تراز مناسب قطعات در حال اتصال را تضمین می کند و چسب رطوبت مورد نیاز بیسکویت را برای منبسط شدن فراهم می کند. اگر پروژه شما کوچک است و قطعه ای که می سازید تحت فشار زیادی قرار نمی گیرد، استفاده از اتصال بیسکوئیتی به شما کمک خواهد کرد.
 • اتصال بیسکویتی بسیار قوی و بادوام است.
 • می توانند فشار زیادی را تحمل کنند و کمتر از سایر انواع مفاصل شکسته می شوند. این موضوع باعث می شود تا اتصالات بیسکوئیتی، برای پروژه هایی که به قدرت و ثبات زیادی نیاز دارند، گزینه ای عالی باشند.
 • ساخت این اتصالات آسان است و به ابزار یا تجهیزات خاصی نیاز ندارند. اتصال بیسکوئیتی را می توان با چند اقلام ساده خانگی درست کرد و آنها را به گزینه ای عالی برای کسانی تبدیل می کند که تازه شروع به کار با چوب کرده اند.
 • همچنین مونتاژ این اتصالات نسبتاً سریع و آسان است که آنها را به انتخاب خوبی برای پروژه هایی تبدیل می کند که باید با عجله تکمیل شوند.

اتصال بیسکوئیتی

اتصال بیسکویتی یکی از تکنیک های رایجی است که توسط اکثر فعالان در صنعت چوب در سراسر جهان برای چسباندن آسان و سریع و تراز قطعات چوب استفاده می شود. در واقع، اتصال بیسکویت یک تکنیک نازک کاری نجاری است که امکان اتصال دو تکه چوب را با استفاده از یک بیسکویت یا تکه چوب فشرده بیضی شکل فراهم می کند.

در این روش، بیسکویت را در یک شکاف برش خورده در هر دو تکه چوب می‌چسبانند و سپس محل اتصال را می ‌بندند تا چسب خشک شود. این نوع اتصالات مستحکم بوده و می توان از آن در انواع پروژه های نجاری از کابینت گرفته تا توکار استفاده کرد و به همین دلیل است که از ان به عنوان راهی سریع و آسان برای اتصال دو تکه چوب به یکدیگر یاد می شود.

انواع مختلف فینگر جوینت که در مجموعه رستا چوب نوین تولید و عرضه می شود عبارتند از :

راه‌های ارتباطی با شرکت رستا چوب نوین

شماره تلفن رستا چوب نوین:

آدرس رستا چوب نوین:

 • تهران، جاده خاوران، شهرک صنعتی ایوانکی، صنعت 11

  بدون دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *