چوب صنوبر

چوب صنوبر یکی از گونه های درختی موجود در ایران است که معمولا در اطراف شهر ها و مناطق مسکونی دیده می شود. این درخت از خانواده بید ها است که با نام های تبریزی، سپیدار، آسینا، راجی و کبوده نیز شناخته می شود. در مناطق مختلفی از ایران شاهد رویش درخت صنوبر هستیم اما درختانی که در شهر گلپایگان روئیده اند از کیفیت بالاتری برخوردارند و معمولا به عنوان بهترین نوع صنوبر موجود درایران شناخته می شوند.

این درخت زیبا دارای ریشه هایی قوی می باشد که به راحتی و سرعت در قسمت های مختلف خاک نفوذ می کنند به همین دلیل نباید آن را در مناطق مسکونی و یا در قسمت هایی که لوله کشی و تاسیساتی در دل خاک وجود دارد کاشت، زیرا به طور قطع بعد از مدتی شاهد نفوذ ریشه و آسیب به تاسیسات خواهید بود. رستا چوب در این مقاله قصد دارد شما را به طور کامل با درخت زیبای صنوبر و چوب آن آشنا کند پس با ماهمراه باشید.

چوب صنوبر

آشنایی با چوب صنوبر

صنوبر درختی زود بازده، جان سخت، راست قامت و زیبا می باشد که به دلیل و مقاومت و استحکام بالا در هر شرایط آب و هوایی امکان رشد و پرورش را دارد. معمولا یکی از اولین گزینه ها برای ایجاد یک جنگل مصنوعی درخت صنوبر می باشد. این درخت دارای چوبی سبک و خوش تراش می باشد که همین دو ویژگی سبب شده تا ساخت هر پروژه مرتبط با چوب جزو گزینه های ایده آل و اول باشد. صنوبر به دلیل رشد سریع در اکثر مناطق و در دسترس بودن، دارای قیمتی مناسب و مقرون به صرفه می باشد.

ویژگی های چوب صنوبر

آشنایی با ویژگی های درخت صنوبر یا تبریزی باعث می شود که با توجه به نیاز خود انتخابی راحتتر و مناسب تر داشته باشید.

رنگ چوب: صنوبر درخت زیبایی است که چوب آن معمولا دارای رنگی سفید مایل به سبز یا قهوه ای می باشد. اگر چوب صنوبر جوان و سرحال باشد دارای تناژ رنگی سبز و اگر چوب از درختی پیر و کهنسال به دست آمده باشد رنگی تیره تر و مایل به قهوه ای دارد.

در دسترس بودن: صنوبر یک درخت زود بازده است و به همین دلیل امکان تجاری سازی و در دسترس بودن آن فراهم می باشد.

قیمت: همواره محصولاتی که دارای تولید انبوه می باشد از قیمت مناسب تری برخورداند. صنوبر به دلیل رشد در هر اقلیم و وفور در عرضه دارای قیمتی بسیار مناسب نسبت به کیفیت آن می باشد.

وزن: چوب درخت صنوبر دارای وزنی سبک است. این ویژگی باعث شده تا برای ساخت پروژه ها و سازه های  بزرگ جزو اولین انتخاب ها و گزینه ها باشد. معمولا در ساخت و تولید محصولاتی که نیاز به جابجایی دارند استفاده از چوب هایی با وزن سبک متداول تر است.

ابزار و چکش خوار: چوب صنوبر به دلیل بافت و ساختار متراکم خود، مقاومت بالایی در برابر ضربه دارد. کار با چوب هایی که در مقابل ابزار ها مقاومت بالایی ندارند بسیار راحتتر می باشد. صنوبر به دلیل ابزار و چکش خواری عالی یک گزینه عالی برای اکثر نجاران می باشد.

چوب سخت: صنوبر در دسته چوب های سخت طبقه بندی می شود. درست است که این چوب به سخت است اما جزو نرم ترین چوب های سخت شناخته می شود. برش و کار با صنوبر برای نجاران، ساده و بدون چالش می باشد.

انعطاف پذیر: چوب درخت تبریزی دارای انعطاف بسیار بالایی است به همین دلیل در تولید سازه ها و محصولاتی که نیاز به خمش و انعطاف دارند استفاده می شود.

رنگ پذیری: صنوبر به طور طبیعی دارای رنگی روشن است و با توجه به خاصیت رنگ پذیری عالی آن تمام طیف های رنگی به خوبی رو آن نمایان می شوند.

چوب صنوبر

کاربرد های چوب درخت صنوبر

صنوبر دارای چوبی مستحکم و سبک می باشد که در حجم بالا تولید و همیشه در دسترس می باشد. این چوب به دلیل تولید انبوه دارای قیمتی منصفانه و مقرون به صرفه است. صنوبر یا تبریزی در صنایع و تولیدات مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. عمده کاربرد های صنوبر به شرح زیر می باشد:

  1. تولید مبلمان: چوب دخت صنوبر با توجه به انعطاف پذیری مناسب، انتخاب خوبی برای تولید مبلمان و صندلی می باشد. اما با توجه به نرم بودن این چوب نباید توقع استحکام بسیار بالایی چون راش و گردو را از آن داشته باشید. پس هوشمندانه آن است که برای مبلمان های لاکچری از این چوب استفاده نشود.

2. ساخت لوازم دکوری: سبک بودن و چکش خواری چوب صنوبر سبب گشته تا با یک لایه پوشش رنگ، یک گزینه ایده آل برای ساخت لوازم دکوری باشد.

3. کابینت سازی: صنوبر با دارا بودن خاصیت رنگ پذیری بالا یک انتخاب بسیار مناسب برای ساخت کابینت می باشد. در بسیاری از آشپزخانه های زیبا، شاهد کابینت هایی با چوب مقاوم صنوبر هستید که با یک لایه رنگ شبیه چوب های گران قیمت مانند گیلاس شده اند.

4. سقف کاذب: چوب درخت صنوبر به دلیل بافتی نسبتا نرم برای پوشش های کف مناسب نیست اما در مواردی مانند پوشش سقف و یا سقف کاذب جزو بهترین اتخاب ها به شمار می رود.

5. ساخت کمد: کمد هایی که با چوب صنوبر ساخته می شوند دارای ظاهری بسیار شکیل و زیبا هستند. صنوبر با پوشش پذیری عالی یک گزینه ایده آل برای هر دکوراسیونی می باشد.

6. ساخت آلاچیق و کلبه های چوبی: صنوبر دارای الوار هایی صاف، یکدست و بدون گره می باشد. این چوب یک تنخاب مناسب برای تولید آلاچیق و ساخت کلبه های چوبی می باشد.

چوب صنوبر زرد در مواردی مانند چوب عرشه، دیوار پوش و قرنیز مورد استفاده قرار میگیرند.

چوب صنوبر

صنوبر درختی زود بازده می باشد که در سن بین 6 تا 15 سالگی بهترین زمان استفاده از چوب آن می باشد. این درخت در بیشتر مناطق ایران رشد می کند. در بسیاری از روستا ها مشاهده می شود که صنوبر را به صورت ردیفی می کارند تا یک دیوار محافظ در برابر طوفان و بادهای شدید باشد.

چوب صنوبر به دلیل استحکام بالا، در دسترس بودن و قیمت مناسب بسیار مورد توجه تولید کنندگان مصنوعات چوبی و نجاران می باشد. رستا چوب مجموعه ای با تجربه و تخصصی در ارائه انواع مصنوعات چوبی می باشد. این مجموعه دارای متخصصینی ماهر و باتجربه می باشد که با سال ها تحقیق اکنون بهترین و با کیفیت ترین چوب ها و مصنوعات چوبی را در اختیار شما قرار می دهند.

ضمن اینکه شما می توانید برای تهیه هر کدام از محصولات تولید شده در رستا چوب نوین مانند فینگر جوینت و دیگر موارد که برخی از آنها در زیر لیست شده اند با ما  در تماس باشید:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *